a2-13X18

متن کامل مصاحبه”تولید سبز هیدروژن با راندمان بالا برای اولین بار در جهان”

متن کامل مصاحبه”تولید سبز هیدروژن با راندمان بالا برای اولین بار در جهان”

با درود به همه بازدیدکنندگان شهر فارسی . پیش از این مطلبی در سایت با عنوان ” تولید سبز هیدروژن با راندمان بالا برای اولین بار در جهان ” منتشر شد که خانم نغمه صادقی توضیحات اختراعشان را برای ما فرستادند . هم چنین مقاله های خانم صادقی در مجلات معتبر بین المللی شیمی از جمله “Journal of Electroanalytical Chemistry” چاپ و منتشر شده است .

هم اکنون مصاحبه و شرح مقاله این مخترع جوان و نخبه ایرانی برای ما فرستاده شده است که در ادامه آن را میخوانید .

    برای نخستین بار در دنیا   GSC تولید سبز هیدروژن  با حذف پلاتین با استفاده از کاتالیزور
a2-13X18

۱ -تاریخچه استفاده از این سیستم را توضیح دهید. این سیستم از چه زمان و در چه کشورهایی استفاده می شود

انرژی از دیرباز به عنوان موتور محرک جوامع بشری شناخته شده است و با پیشرفت بشر بر اهمیت و تأثیرگذاری آن در زندگی افزوده شده است. امروزه مجموعه‌ای از عوامل مختلف از جمله محدودیت منابع فسیلی، تأثیرات منفی زیست محیطی بهره‌گیری از منابع هیدروکربنی، افزایش قیمت سوخت‌های فسیلی، منازعات سیاسی و تأثیرات آن بر روی ارائه پایدار انرژی از جمله دلایلی هستند که بسیاری از سیاستمداران و متخصصین مباحث انرژی و محیط زیست را به حرکت به سوی ایجاد ساختاری نوین مبتنی بر امنیت ارائه انرژی، حفظ محیط زیست، ارتقاء کارایی سیستم انرژی وادار نموده است.

۲ -هدف اصلی شما از اختراع این سیستم چیست.

اگر وضعیت فعلی رشد جمعیت ادامه یابد، پیش بینی می شود جمعیت جهان در اوایل قرن حاضر به هفت میلیارد نفر برسد. در عین حال منابع انرژی متداول در حال اتمام بوده و ممکن است تا اوایل قرن ۲۱ به پایان برسد. مصرف سوخت های فسیلی رو به افزایش است و منابع تجدید ناپذیر آن رو به کاهش. از طرف دیگر مصرف این سوخت ها باعث آلودگی شدید محیط زیست شده است. استفاده  از  انرژی  هسته ای که  منابع  آن  نیز  محدود  و  مستلزم  تربیت  نیروی  انسانی  ماهر  و  استفاده  از  سیستم های  پیشرفته  حفاظتی  در  برابر  ضایعات  رادیو اکتیو  است ،  جوابگوی نیازمندی های  انرژی  جهان نخواهد  بود. طبق پیش بینی های انجام شده توسط موسسه مهندسی نیروگاهی و فن آوری انرژی آلمان، میزان تقاضای انرژی از ۱۰۰۰۰ بیلیون کیلو وات ساعت در سال ۲۰۰۰ به بیش از ۴۲۵۰۰۰ در سال ۲۰۵۰ خواهد رسید که  در همین مدت سهم منابع انرژی های نو و هیدروژن از مقدار ۱۰۰۰۰ بیلیون کیلو وات ساعت به حدود ۳۵۵۰۰۰ افزایش خواهد یافت و سهم سوخت های فسیلی و نیروگاه های برق آبی، از میزان ۹۰۰۰۰ بیلیون کیلو وات ساعت به کمتر از ۶۰۰۰۰ خواهد رسید. لذا یافتن منابعی که بتواند پاسخگوی این رشد فزاینده انرژی باشد و همچنین مشکلات و معایب حاصل از سوختن سوخت های فسیلی را نداشته باشد امری است ضروری. از  این  رو  در  اکثر  نقاط  دنیا  تلاش  زیادی  در  حال  انجام  است  تا  جایگزین  مناسب  و  به  صرفه ای  برای  سوخت های  فسیلی  معرفی  شود. بنابر این بایستی به دنبال منابع انرژی پاک و تجدید پذیر بود.در این میان هیدروژن یکی از مهمترین این منابع می باشد. که حاصل احتراق آن بخار آب است. روش های مختلفی برای تولید هیدروژن وجود داردکه در بسیاری از آنها از منابع فسیلی استفاده می شود. شرکت‌های بزرگ نفتی میلیون‌ها دلار برای فعالیت‌های زیربنائی خود هزینه کرده‌اند، ولی هنوز به نوآوری قابل توجهی در فرآیند تولید هیدروژن دست نیافته‌اند و در نتیجه هیدروژن هنوز به‌صورت سنتی از تغییر هیدروکربن‌ها با زغال‌سنگ به‌دست می‌آید. با افزایش قیمت نفت، اهمیت استفاده و جایگزین سوخت هیدروژنی نمایان‌تر می‌گردد و نیاز به یافتن منبع اقتصادی‌تر برای تأمین انرژی احساس می‌شود. یکی از روش‌های رهائی از وابستگی تولید هیدروژن به سوخت‌های فسیلی، تولید هیدروژن با الکترولیز آب است.

  که متاسفانه  تنها ۴% روش های تولید هیدروژن را شامل می شود.در این روش هم الکترودی که بسیار متداول است، الکترود پلاتین می باشد که آن نیز بسیار گران است و منابع آن بر روی  پوسته زمین بسیار محدود می باشد.
شرکت‌های بسیاری در حال تلاش برای تولید هیدروژن با بازده بالا با الکترولیز آب هستند، ولی تاکنون هیچ‌یک نتیجه مطلوبی به‌دست نیاورده‌اند و همان روش متداول استفاده از الکترودهای پلاتین به‌عنوان بهترین روش تلقی می‌شود.
هزینه بالای استفاده از فلز پلاتین باعث‌شده از الکترودهائی با سطح کم در این فرآیند استفاده شود در این طرح سعی شده است اولا هیدروژن به شیوه الکترولیز تولید شود و ثانیا از الکترود پلاتین استفاده نشود.

   ۳ -مهمترین ویژگی ها و مزایای اختراع خود را توضیح دهید.          

  ۱- تولید الکتروشیمیایی هیدروژن با راندمان بالا بدون استفاده از پلاتین

۲- روش تولید الکتروشیمیایی است ، که از مزایای این روش ارزانی و سادگی آن است

۳- این الکترود بر خلاف بسیاری از الکترود های دیگر جایگزین پلاتین که برای تولید هیدروژن معرفی شده اند ، با افزایش تعداد چرخه های پتانسیل دچار کاهش راندمان نمی شود ، بلکه بالعکس با افزایش راندمان مواجه بود

۴- کاهش ولتاژ شروع آزاد سازی گاز هیدروژن نسبت به الکترود مرسوم پلاتین

  ۵- پایداری

۶- از نظر اقتصادی ارزان و مقرون به صرفه

  ۷- این کاتالیزور برای اولین بار در خصوص تولید الکتروشیمیایی هیدروژن به کار رفته است

۸- تولید هیدروژن در این روش را می توان  به عنوان روش سبز و دوستدار محیط زیست نام برد.

  ۴- کار بر روی این اختراع را از چه زمانی شروع کردید و در حال حاضر در چه مرحله ای هست..

کلید اجرای طرح در بهمن ماه سال ۱۳۸۸ زده شد و با یاری خداوند در مورخ ۳۰/۰۶/۱۳۹۰ به پایان رسید . و نمونه آزمایشگاهی آن ساخته شد.

   ۵ -این اختراع چه تحول مهمی در استفاده کاربران ایجاد می کند..

با تولید هیدروژن با راندمان بالا همراه با کاهش ولتاژ و همچنین سادگی و قیمت پایین آن ، این کاتالیزور می تواند در روند پیشبرد کشور به تولید هیدروژن مطلوب به عنوان سوختی پاک در خودروهای هیبریدی(پیل سوختی) و نیز به عنوان ماده ای مهم در بسیاری از صنایع شیمیایی (تولید آمونیاک) و غذایی(هیدروژناسیون روغنها) و صنایعی که به نحوی با هیدروژن سروکار دارند استفاده کرد.

   ۶-به عنوان مخترع این سیستم چه معایبی در آن می بینید و برای برطرف کردن آن چه تصمیماتی دارید؟   .

با توجه به کارایی و علمی بودن کار و نتایج عالی که داشته است ، عدم موفقیت  نخواهد داشت . امید است با توجه مسئولین، کشورمان به سمت هوایی پاک و به دور از آلودگی های زیست محیطی سوق داده شود.

۷. آینده طرح خود را چگونه پیش بینی می کنید؟

با استعانت از خداوند یکتا امیدواریم با همیاری مسئولین از این طرح  بتوانیم شاهد پیشرفت صنعت ، عاری از آلودگی برای مملکت عزیزمان باشیم .

 ۸. همکاران طرح

 از حمایت های ثمر بخش پدر و مادر مهربانم  و راهنمایی های  فهیمانه ی  استاد گران قدر، جناب آقای دکتر  علی غفاری نژاد عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت و زحمات بی شائبه آقای محمد امیری کمال تشکر و قدردانی را دارم.

نغمه صادقی

کارشناس ارشد شیمی تجزیه ( مخترع این طرح)

با سپاس فراوان از ایشان که متن کامل این مقاله را در اختیار ما قرار دادند .

شهر فارسی نیز برای ایشان و تمامی نخبگان و مبتکرین آرزوی پیشرفت و موفقیت روز افزون را دارد .

- شهر فارسی با افتخار توانسته است تا این مقاله را از مخترع این طرح خانم نغمه صادقی دریافت کند .

در صورتی که شما نیز سازنده و یا گردآورنده مقاله ای هستید آن را برای ما ارسال نمایید تا در شهر فارسی منتشر شود . ارسال مقاله

منتشرشده توسط

shahrefarsi

شهرفارسی مجله ای اینترنتی برای ایرانیان است که در زمینه های مختلف خبری ، علمی ، آشپزی ، فناوری و... فعالیت می کند . صفحات ما را در گوگل ، فیس بوک و توییتر لایک کنید ! این باعث افتخار ماست .

2 دیدگاه برای «متن کامل مصاحبه”تولید سبز هیدروژن با راندمان بالا برای اولین بار در جهان”»

  1. سلام بسیار عالی هست که بانویی با این مشخصات در مملکت داریم البته اگر باشند کسانی که قدر بدانند و با استفاده از دانش این مبتکران وضع بسامان مملکت را رونقی بیشتر بخشند و با به کارگیری این دانش مملکت را از آلودگی های زیست محیطی برهانند و دیگر شاهد استفاده از سوخت های مضر بنزین و گازوئیل در سطح شهر نباشیم امیدواریم این دانشمند جوان بتواند با اراده این اختراع را در غالب سوخت خودرو به کار گیرد و امیدواریم که مسئولین سنگ جلو پای دانشمندان مملکت نیندازند تا آنها مجبور نشوند به کشور های دیگر بروند و دانششان را دیگران استفاده کنند قدر این جوانان را بدانیم
    موفق باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>