Search
یکشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۳
  • :
  • :

دلیل اصلی دروغ گفتن

دلیل اصلی دروغ گفتن

انسان ها در فطرت و ذات خود دروغگو نیستند . دروغ گویی یک صفت ناپسند و زشت است که بعضی از اشخاص بدان مبتلا هستند و گاهی اوقات این صفت ناپسند بصورت یک عادت برای فرد در می آید بعضی از افراد در دروغگویی بسیار مهارت دارند. و ممکن است خیلی دیر دروغ آنان رو شود گاهی اوقات هم آنقدر ماهرانه دروغ می گویند که اصلا کسی متوجه دروغ آنها نمی شود. اینها کسانی هستند که چون زیاد دروغ گفته اند به مرور زمان دروغگویی جزو شخصیت شان  شده است. در مقابل کسانی هم هستند که اصلا بلد نیستند دروغ بگویند و فورا لو میروند .

دروغ گفتاری برخلاف واقعیت و یا کتمان یک واقعیت است و عملی است که شخص عمدا سعی می کند گفتار یا عمل نادرست را در ذهن دیگران درست و حقیقی جلوه دهد دروغ زشت ترین گناه و بدترین معایب و منبع بسیاری از مفاسد است و عادت کردن به دروغگویی از رذایل اخلاقی و از گناهان کبیره است و تا هنگامی که  ضرورت و مصلحت مهمی در میان نباشد ، دروغ گفتن جایزنیست.

1834658_583
کسی که در حال دروغ گفتن است سعی میکند از نگاه مستقیم در چشمان مخاطب خود بپرهیزد و به اطراف نگاه کند.
دلیل اصلی دروغ گفتن، عقده حقارت و خود کم بینی انسان دروغگو است و این یکی از نکات روانی است که به عنوان روانشناسی اخلاقی در کلمات معصومین به آن اشاره شده است.
منبع دروغ نیز گاهی اوقات  به دلیل ترس از فقر، ترس از انزوا و دور ماندن از جمع، از دست دادن موقعیت ، مقام و

دوست و…. زمانی نیز به خاطر علاقه شدید به مال و جاه و مقام و …است که شخص از این وسیله نامشروع برای تامین مقصود خود کمک می گیرد.

اگر والدین از دروغگویی فرزندشان به ستوه آمده اند. باید بدانند که از همان روزهای اول که کودک شروع به حرف زدن میکند هنگامی که دروغ می گوید پدر یا مادر از سخن گفتن و شیرین زبانی کودک خود لذت می برند . و با خنده و تشویق کردن کودک به این کار او واکنش نشان می دهند. در حالی که این خصلت ناشایست در وجود او بنیان گذاشته  شده و تقویت می شود  و در بزرگسالی نیز شخصیت او این گونه شکل گرفته است.و او براحتی دروغ می گوید.

انتشار اختصاصی : گروه روانشناسی شهرفارسیشهرفارسی مجله ای اینترنتی برای ایرانیان است که در زمینه های مختلف خبری ، علمی ، آشپزی ، فناوری و... فعالیت می کند . صفحات ما را در گوگل ، فیس بوک و توییتر لایک کنید ! این باعث افتخار ماست .


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.